Google Analytics

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Każdego właściciela strony internetowej prędzej, czy później zaczyna trapić przynajmniej jedno z poniższych pytań:

 • Skąd przychodzą użytkownicy odwiedzający naszą stronę?
 • Ilu użytkowników odwiedza naszą stronę?
 • Które strony są najbardziej popularne?
 • Ile czasu spędzają użytkownicy na naszej witrynie?

Google Analytics może dostarczyć nam odpowiedzi na powyższe pytania. Jest darmowym narzędziem udostępnianym przez firmę Google, służącym do analizy statystyk stron internetowych. Jest dostępny w wielu wersjach językowych, m.in. również po polsku.

Rejestracja

Warunkiem korzystania z dobrodziejstw narzędzia Google Analytics jest posiadanie konta Google. Jeśli takiego konta nie posiadamy, nic nie szkodzi, założenie nowego konta nie zajmie nam więcej niż 5 min. Konto Google umożliwia dostęp nie tylko do Google Analyticsa, ale i również do innych produktów firmy Google (tj. Adwords, Webmaster Tools, iGoogle). Przy rejestracji system poprosi nas o podanie hasła oraz posiadanego adresu e-mail, który będzie nam później służyć jako login. Dodatkowo musimy zaakceptować warunki korzystania z usług oraz zasady ochrony prywatności.

Konfiguracja

W następnym kroku podajemy adresu URL naszej witryny, określamy nazwę konta i wybieramy strefę czasową. Po uzupełnieniu danych kontaktowych i zaakceptowaniu warunków korzystania z GA, otrzymujemy kod śledzenia.

Instalacja

Otrzymany kod śledzenia należy wkleić w źródło każdej strony należącej do naszego serwisu, bezpośrednio przed tagiem zamykającym </body>. O poprawnym zaimplementowaniu kodu śledzenia na naszym serwisie, informuje nas wskaźnik „stan” widoczny w głównym oknie interfejsu. Jeśli poprawnie zainstalowaliśmy kod śledzenia, pierwsze dane statystyczne ukażą się po upływie 24 godzin.

Przykładowy kod poniżej:

<script type="text/javascript">
var _gaq = _gaq || [];
_gaq.push(['_setAccount', 'UA-11111111-1']);
_gaq.push(['_trackPageview']);
</script>
<script type="text/javascript" src="/js/ga.js"></script>

Interfejs

Z głównego ekranu panelu Google Analytics mamy dostęp do 5 zakładek:

 • Analiza – ma za zadanie ułatwić zaawansowaną analizę danych strony. Alertami w tej zakładce określane są zmiany na serwisie.
 • Użytkownicy – zbiór najważniejszych danych o odwiedzających nasz serwis użytkownikach. Można tam znaleźć informacje m.in. o używanych przeglądarkach, systemach operacyjnych, używanych rozdzielczościach, obsłudze flasha i Javy, szybkościach połączenia, dostawcach Internetu, o tym ilu użytkowników jest nowych a ilu powraca do naszego serwisu
 • Źródła odwiedzin – przegląd statystyk pod kątem źródła odwiedzin (bezpośrednich, pochodzących z wyszukiwarki lub z witryn odsyłających, na podstawie słów kluczowych, kampanii, czy reklam)
 • Treść – informacje odnośnie odwiedzanych podstron np. najlepsza treść, najczęstsze strony docelowe, najczęstsze strony wyjścia
 • Cele – miejsce, w którym możemy zdefiniować cele biznesowe witryny. Celem może być np. zapisanie się na newsletter, dokonanie zakupu, zarejestrowanie się w serwisie, czy pobranie katalogu. Po skonfigurowaniu celu mamy wgląd w dane dotyczące ścieżki, którą użytkownik musi przebyć do jego zrealizowania (np. na którym kroku użytkownicy rezygnuje z dalszego podążania po ścieżce)

Dodatkowo mamy dostępnych kilka metod wyświetlania i filtrowania statystyk:

 • pod kątem czasu: dni, tygodni, miesięcy, zakresu dat
 • typu danych: odwiedzin, odsłon, średniego czasu spędzonego w witrynie, współczynnika odrzuceń, procentu nowych odwiedzin, użytkowników

Google Analytics umożliwia także eksportowanie danych do jednego z czterech formatów: PDF, XML, CSV i TSV oraz wysłanie tych danych bezpośrednio z profilu na wskazany adres e-mail. Dodatkowo udostępnia nam możliwość ustawienia automatycznej wysyłki raportów na wskazany e-mail z określoną częstotliwością (tygodniową, miesięczną lub kwartalną).

Jest niezastąpionym źródłem informacji i narzędziem do analizy zachowań użytkowników odwiedzających nasz serwis.