Jak założyć własną stronę internetową

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Znaczenie Internetu w życiu codziennym wciąż rośnie, a czas spędzony w Internecie przez przeciętnego użytkownika korzystającego z jego zasobów wydłuża się z każdym dniem. W związku z rosnącą popularnością i dostępnością Internetu, coraz więcej firm poszerza swoją działalność o rynek internetowy. Reklama w telewizji czy radio jest zbyt droga dla przeciętnego przedsiębiorcy, a o wiele lepsze efekty przy mniejszym nakładzie finansowym można otrzymać wykorzystując możliwości Internetu. Strony internetowe to nieograniczone źródło informacji o firmach i ich produktach. Nie bez powodu mówi się, że „jeśli nie ma Cię w Internecie to znaczy, że nie istniejesz”. Potencjalny klient jest w stanie, za pomocą naszej strony WWW, uzyskać odpowiedź na nurtujące go pytania z zakresu działalności naszej firmy.

Zalety posiadania firmowej strony internetowej:

  • Możliwość odnalezienia firmy w Internecie, zapoznania się z jej ofertą i lokalizacją
  • Budowanie wizerunku firmy
  • Pozyskanie nowych klientów i kontrahentów
  • Poszerzenia działalności o określony teren geograficzny
  • Sprzedaż internetowa lub możliwość zamówienia usługi przez Internet
  • Promocja marki

Aby założyć własną stronę internetową należy posiadać trzy komponenty:

  • Zaprojektowaną i wykonaną stronę WWW
  • Hosting
  • Domenę

Strona internetowa

W zależności od skomplikowania i przeznaczenia może być zbudowana za pomocą takich technologii jak xhtml, css, javascript, php, mysql, Java, flash. Dodatkowo może być wyposażona w CMS albo posiadać funkcję bloga lub sklepu internetowego.

Hosting

Pliki składającego się na naszą stronę muszą być fizycznie przechowywane na serwerze i dostępne dla internautów przez całą dobę. Dokonując wyboru odpowiedniego serwera, powinniśmy zwrócić uwagę na dwa parametry: miesięczny limit transferu oraz limit pojemności konta hostingowego (przy rozbudowanych aplikacjach liczba baz danych i limit ich wielkości). W Internecie są setki ofert zarówno bezpłatnych jak i płatnych usług serwerowym.

Bezpłatne serwery posiadają przeważnie wspólną cechę – wyświetlają reklamy na stronach swoich klientów (np. yoyo.pl, cba.pl, prv.pl).

Płatne serwery kosztuje ok. 100-300 zł rocznie. Do utrzymania jednej strony wystarczy pakiet podstawowy. Lepsze i droższe oferty są przeznaczone dla właścicieli wielu witryn, witryn rozbudowanych lub witryn o dużej popularności i tym samym dużym miesięcznym ruchu na stronie. Bardzo często firmy hostingowe oferują darmowy 7- lub 14-dniowy okres próbny, który pozwala przetestować możliwości danego serwera (kei.pl, nazwa.pl, home.pl).

Domena

Domena jest internetowym adresem, którego znajomość pozwala na zlokalizowanie konkretnej strony internetowej. Chcąc zaistnieć w Internecie musimy wybrać nazwę naszej domeny, sprawdzić jej dostępność a następnie dokonać jej zakupu w firmie zajmującej się sprzedażą i utrzymywaniem domen. Ceny domen są uzależnione od ich rodzaju – inną kwotę zapłacimy za domenę .pl, inną za .com a jeszcze inną za .waw.pl. Nie jest to jednorazowy wydatek, domenę trzeba co roku opłacać. Opłata za rejestrację domeny wynosi od 1 do 10 zł, natomiast przedłużenie od 50 do 100 zł, w zależności od firmy, którą wybierzemy. Firmę utrzymującą naszą domenę można zmienić dokonując tzw. transferu domeny, do którego potrzebny jest kod AuthInfo, wydawany przez rejestratora na żądanie klienta.

Wybór nazwy domeny jest bardzo ważny, domena powinna być w miarę możliwości jak najkrótsza i łatwa w zapamiętaniu. W obecnych realiach, gdzie większość ciekawych brzmiąco domen jest już pozajmowana, znalezienie odpowiedniej dla naszej firmy nazwy może okazać się trudne. W szczególności jeśli w nazwie domeny chcemy mieć słowa kluczowe związane z naszą działalnością.

Mamy do wyboru wiele rozszerzeń, aczkolwiek zalecane są domeny z końcówką .pl, .com.pl lub .com.

Gdy już jesteśmy w posiadaniu wszystkich wymaganych komponentów, gotową stronę internetową należy zainstalować na serwerze (przerzucenie plików do odpowiedniego katalogu), a sam serwer należy skonfigurować z zakupioną domeną (ustawić odpowiednie DNS’y).